V.Pro AB
Verksamhet
Bolaget ska tillhandahålla arbeten på hög höjd såsom tak och fasadarbeten, mast och broarbeten. Bolaget säljer också utredning för höghöjdsarbeten samt utbildningar i höghöjdsarbeten. Bolaget kommer också att driva handel med värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
SNI-koder
3 stBolagsöversikt
Klicka på ett år för att växla bokslut
Bokslut 2025-12
- Omsättning18 063 tkr
- Resultat efter finansnetto2 419 tkr
- EBITDA2 596 tkr
- Årets resultat1 462 tkr
- Summa tillgångar4 967 tkr
Branschjämförelse
Jämfört med 23 064 andra bolag i övrig utbildning (SNI 85), baserat på respektive bolags senaste bokslut.
| Nyckeltal | Bolaget | Branschmedian | Kommentar |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 18 mkr | 602 tkr | omsätter 29,9 gånger medianbolaget |
| Vinstmarginal | 13,7 % | 9,4 % | 4,3 procentenheter bättre än medianen |
| Soliditet | 49,5 % | 67,1 % | lägre andel eget kapital än branschsnittet |
Omsättningen ökade med 22 % mot föregående bokslut.
Medianen är mittvärdet i branschen — hälften av bolagen ligger över, hälften under. Jämförelsen bygger på öppna data och tar inte hänsyn till bolagens storlek, ålder eller affärsmodell.
Bokslut & nyckeltal
| Bokslutsperiod | 2025-12 | 2024-12 |
|---|---|---|
| Resultaträkning (Belopp i 1000) | ||
| Nettoomsättning | 18 021 | 14 771 |
| Övrig omsättning | 43 | 12 |
| Omsättning | 18 063 | 14 782 |
| Rörelsekostnader | −15 589 | −16 420 |
| Av- och nedskrivningar | −121 | −121 |
| Rörelseresultat | 2 474 | −1 638 |
| Finansiella intäkter | 0 | 8 |
| Finansiella kostnader | −56 | −31 |
| Resultat efter finansnetto | 2 419 | −1 662 |
| Resultat före skatt | 1 829 | −197 |
| Skatt på årets resultat | −367 | 0 |
| Årets resultat | 1 462 | −197 |
| Balansräkning (Belopp i 1000) | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 291 | 413 |
| Anläggningstillgångar | 291 | 413 |
| Varulager | 534 | 521 |
| Kundfordringar | 1 967 | 417 |
| Kassa och bank | 1 997 | 573 |
| Omsättningstillgångar | 4 676 | 1 784 |
| Summa tillgångar | 4 967 | 2 197 |
| Fritt eget kapital | 1 897 | 435 |
| Eget kapital | 1 997 | 535 |
| Obeskattade reserver | 590 | 0 |
| Långfristiga skulder | 17 | 85 |
| Leverantörsskulder | 576 | 290 |
| Kortfristiga skulder | 2 363 | 1 577 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 967 | 2 197 |
| Nyckeltal | ||
| Vinstmarginal i % | 13,7 | −11,0 |
| Kassalikviditet i % | 175,3 | 80,1 |
| Soliditet i % | 49,5 | 24,4 |
| Avkastning på eget kapital i % | 98,3 | −310,5 |
| Avkastning på totalt kapital i % | 49,8 | −74,2 |
| EBITDA (i 1000) | 2 596 | −1 517 |
| Anställda (medel) | 10 | 15 |
| Personalkostnad per anställd (i 1000) | 888 | 699 |
Belopp i tkr · Källa: digital årsredovisning (Bolagsverket, iXBRL)
Historik
1 ändringarRegisterändringar som fångats sedan augusti 2026 · Källa: Bolagsverket, SCB