Stjerna Gård Aktiebolag
Verksamhet
Bolaget skall bedriva jordbruk och boskapsskötsel, entreprenadverksamhet inom jord och skogsbruk, producera och försälja vindkraftsel äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
SNI-koder
3 stBolagsöversikt
Klicka på ett år för att växla bokslut
Bokslut 2025-04
- Omsättning544 tkr
- Resultat efter finansnetto74 tkr
- EBITDA253 tkr
- Årets resultat120 tkr
- Summa tillgångar3 701 tkr
Branschjämförelse
Jämfört med 10 250 andra bolag i jordbruk och jakt samt service i anslutning härtill (SNI 01), baserat på respektive bolags senaste bokslut.
| Nyckeltal | Bolaget | Branschmedian | Kommentar |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 544 tkr | 1,4 mkr | mindre än hälften av branschens medianbolag |
| Vinstmarginal | 27,2 % | 8,3 % | 18,9 procentenheter bättre än medianen |
| Soliditet | 29,8 % | 50 % | lägre andel eget kapital än branschsnittet |
Omsättningen ökade med 52,4 % mot föregående bokslut.
Medianen är mittvärdet i branschen — hälften av bolagen ligger över, hälften under. Jämförelsen bygger på öppna data och tar inte hänsyn till bolagens storlek, ålder eller affärsmodell.
Bokslut & nyckeltal
| Bokslutsperiod | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|
| Resultaträkning (Belopp i 1000) | ||
| Nettoomsättning | 544 | 357 |
| Övrig omsättning | – | 0 |
| Omsättning | 544 | 357 |
| Rörelsekostnader | −402 | −514 |
| Av- och nedskrivningar | −112 | −112 |
| Rörelseresultat | 141 | −157 |
| Finansiella intäkter | 7 | 19 |
| Finansiella kostnader | −74 | −99 |
| Resultat efter finansnetto | 74 | −236 |
| Resultat före skatt | 146 | −67 |
| Skatt på årets resultat | −25 | 0 |
| Årets resultat | 120 | −67 |
| Balansräkning (Belopp i 1000) | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 126 | 237 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 17 | 17 |
| Anläggningstillgångar | 142 | 254 |
| Varulager | 254 | 200 |
| Kundfordringar | 3 | 4 |
| Kassa och bank | 704 | 1 024 |
| Omsättningstillgångar | 3 559 | 3 746 |
| Summa tillgångar | 3 701 | 3 999 |
| Fritt eget kapital | 700 | 579 |
| Eget kapital | 820 | 699 |
| Obeskattade reserver | 359 | 430 |
| Leverantörsskulder | 40 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 2 522 | 2 870 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 701 | 3 999 |
| Nyckeltal | ||
| Vinstmarginal i % | 27,2 | −38,5 |
| Kassalikviditet i % | 131,0 | 123,5 |
| Soliditet i % | 29,8 | 25,9 |
| Avkastning på eget kapital i % | 6,7 | −22,7 |
| Avkastning på totalt kapital i % | 4,0 | −3,4 |
| EBITDA (i 1000) | 253 | −45 |
| Anställda (medel) | 1 | 1 |
| Personalkostnad per anställd (i 1000) | 61 | 87 |
Belopp i tkr · Källa: digital årsredovisning (Bolagsverket, iXBRL)
Historik
2 ändringarRegisterändringar som fångats sedan augusti 2026 · Källa: Bolagsverket, SCB