N-research AB
Verksamhet
Bolaget skall bedriva marinbiologisk forskning och utveckling samt konsultationer, och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva vattenbruk i form av odling av marina djur och alger samt därtill hörande handel med livsmedel, bl.a. fisk samt skal- och blötdjur. Bolaget skall även bedriva Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
SNI-koder
4 stBolagsöversikt
Klicka på ett år för att växla bokslut
Bokslut 2025-06
- Omsättning683 tkr
- Resultat efter finansnetto−3 287 tkr
- EBITDA−441 tkr
- Årets resultat−3 287 tkr
- Summa tillgångar14 830 tkr
Branschjämförelse
Jämfört med 430 andra bolag i fiske och vattenbruk (SNI 03), baserat på respektive bolags senaste bokslut.
| Nyckeltal | Bolaget | Branschmedian | Kommentar |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 630 tkr | 1 mkr | mindre än hälften av branschens medianbolag |
| Vinstmarginal | −521,5 % | 12,2 % | 533,7 procentenheter under medianen |
| Soliditet | 95,7 % | 64,7 % | starkare kapitalstyrka än branschsnittet |
Omsättningen ökade med 63 003 300 % mot föregående bokslut.
Medianen är mittvärdet i branschen — hälften av bolagen ligger över, hälften under. Jämförelsen bygger på öppna data och tar inte hänsyn till bolagens storlek, ålder eller affärsmodell.
Bokslut & nyckeltal
| Bokslutsperiod | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning (Belopp i 1000) | |||
| Nettoomsättning | 630 | −0 | −0 |
| Övrig omsättning | 53 | 0 | 36 |
| Omsättning | 683 | −0 | 36 |
| Rörelsekostnader | −1 208 | −257 | −255 |
| Av- och nedskrivningar | −85 | −48 | −13 |
| Rörelseresultat | −526 | −257 | −219 |
| Finansiella intäkter | 50 | 122 | 30 |
| Finansiella kostnader | −1 | −0 | −37 |
| Resultat efter finansnetto | −3 287 | −135 | 790 |
| Resultat före skatt | −3 287 | −135 | 790 |
| Årets resultat | −3 287 | −135 | 790 |
| Balansräkning (Belopp i 1000) | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 1 985 | 1 492 | 1 256 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 11 568 | 9 035 | 9 035 |
| Anläggningstillgångar | 13 553 | 10 527 | 10 291 |
| Kundfordringar | 267 | – | 0 |
| Kassa och bank | 216 | 6 903 | 7 265 |
| Omsättningstillgångar | 1 277 | 6 996 | 7 354 |
| Summa tillgångar | 14 830 | 17 523 | 17 645 |
| Fritt eget kapital | 14 086 | 17 373 | 17 508 |
| Eget kapital | 14 186 | 17 473 | 17 608 |
| Leverantörsskulder | 13 | 20 | 11 |
| Kortfristiga skulder | 645 | 50 | 37 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 830 | 17 523 | 17 645 |
| Nyckeltal | |||
| Vinstmarginal i % | −521,5 | 13 480 400,0 | −27 596 566,7 |
| Kassalikviditet i % | 198,2 | 14 080,5 | 20 051,9 |
| Soliditet i % | 95,7 | 99,7 | 99,8 |
| Avkastning på eget kapital i % | −23,2 | −0,8 | 4,5 |
| Avkastning på totalt kapital i % | −22,2 | −0,8 | 4,7 |
| EBITDA (i 1000) | −441 | −208 | −206 |
| Anställda (medel) | 1 | – | 0 |
| Personalkostnad per anställd (i 1000) | 259 | – | – |
Belopp i tkr · Källa: digital årsredovisning (Bolagsverket, iXBRL)
Historik
1 ändringarRegisterändringar som fångats sedan augusti 2026 · Källa: Bolagsverket, SCB