Aktiebolag556015-1895· JönköpingAktivt
Målarnas Färg Aktiebolag
Omsättning
41 684tkr
EBITDA
2 970tkr
Marginal
6,3%
Anställda
15st
Verksamhet
Bolaget skall bedriva handel med målerimaterialer samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Inga omdömen ännu — bli först att recensera.
Logga in för att recenseraSNI-koder
2 stBolagsöversikt
Omsättning Resultat efter finansnetto
Klicka på ett år för att växla bokslut
Bokslut 2025-12
- Omsättning43 485 tkr
- Resultat efter finansnetto2 626 tkr
- EBITDA2 970 tkr
- Årets resultat2 012 tkr
- Summa tillgångar11 812 tkr
Vinstmarginal
6,3 %↑ +3,73
Kassalikviditet
115,5 %↑ +36,18
Soliditet
48,0 %↑ +13,09
Antal anställda
15 st19 st
Branschjämförelse
Jämfört med 49 362 andra bolag i detaljhandel utom med motorfordon och motorcyklar (SNI 47), baserat på respektive bolags senaste bokslut.
| Nyckeltal | Bolaget | Branschmedian | Kommentar |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 41,7 mkr | 1,6 mkr | omsätter 26,6 gånger medianbolaget |
| Vinstmarginal | 6,3 % | 2,5 % | 3,8 procentenheter bättre än medianen |
| Soliditet | 48 % | 50,1 % | normal kapitalstyrka för branschen |
Omsättningen ökade med 2,3 % mot föregående bokslut.
Medianen är mittvärdet i branschen — hälften av bolagen ligger över, hälften under. Jämförelsen bygger på öppna data och tar inte hänsyn till bolagens storlek, ålder eller affärsmodell.
Bokslut & nyckeltal
| Bokslutsperiod | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning (Belopp i 1000) | |||
| Nettoomsättning | 41 684 | 40 751 | 34 915 |
| Övrig omsättning | 1 801 | 341 | 256 |
| Omsättning | 43 485 | 41 091 | 35 171 |
| Rörelsekostnader | −40 862 | −40 467 | −35 736 |
| Av- och nedskrivningar | −347 | −419 | −404 |
| Rörelseresultat | 2 623 | 625 | −565 |
| Finansiella kostnader | −20 | −54 | −101 |
| Resultat efter finansnetto | 2 626 | 1 014 | −653 |
| Resultat före skatt | 2 572 | 1 019 | −293 |
| Skatt på årets resultat | −560 | −151 | 0 |
| Årets resultat | 2 012 | 868 | −293 |
| Balansräkning (Belopp i 1000) | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 81 | 161 |
| Materiella anläggningstillgångar | 497 | 420 | 610 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 326 | 339 | 148 |
| Anläggningstillgångar | 823 | 840 | 919 |
| Varulager | 4 438 | 5 703 | 5 145 |
| Kundfordringar | 1 976 | 1 968 | 1 980 |
| Kassa och bank | 843 | 982 | 73 |
| Omsättningstillgångar | 10 989 | 10 949 | 8 821 |
| Summa tillgångar | 11 812 | 11 789 | 9 739 |
| Fritt eget kapital | 3 487 | 1 975 | 1 108 |
| Eget kapital | 3 936 | 2 424 | 1 556 |
| Obeskattade reserver | 2 202 | 2 148 | 2 153 |
| Långfristiga skulder | 0 | 600 | 50 |
| Leverantörsskulder | 3 542 | 3 971 | 2 929 |
| Kortfristiga skulder | 5 674 | 6 616 | 5 980 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 812 | 11 789 | 9 739 |
| Nyckeltal | |||
| Vinstmarginal i % | 6,3 | 2,6 | −1,6 |
| Kassalikviditet i % | 115,5 | 79,3 | 61,5 |
| Soliditet i % | 48,0 | 34,9 | 33,4 |
| Avkastning på eget kapital i % | 46,3 | 24,7 | −20,1 |
| Avkastning på totalt kapital i % | 22,4 | 9,1 | −5,7 |
| EBITDA (i 1000) | 2 970 | 1 043 | −161 |
| Anställda (medel) | 15 | 19 | 19 |
| Personalkostnad per anställd (i 1000) | 532 | 418 | 402 |
Belopp i tkr · Källa: digital årsredovisning (Bolagsverket, iXBRL)
Historik
2 ändringarFöretagsnamn
Målarnes Färg AktiebolagMålarnas Färg Aktiebolag
Gatuadress
Herkulesvägen 1 BHerkulesvägen 1 B
Registerändringar som fångats sedan augusti 2026 · Källa: Bolagsverket, SCB