Aktiebolag556764-1575· FarstaAktivt
Lykke Coffee Farms AB
Omsättning
65 500tkr
EBITDA
4 042tkr
Marginal
5,2%
Anställda
14st
Verksamhet
Bolaget ska odla, processa, rosta, förpacka och sälja kaffe. Därtill ska bolaget äga och förvalta aktier och därmed förenlig verksamhet.
Inga omdömen ännu — bli först att recensera.
Logga in för att recenseraSNI-koder
2 stBolagsöversikt
Omsättning Resultat efter finansnetto
Klicka på ett år för att växla bokslut
Bokslut 2025-12
- Omsättning67 459 tkr
- Resultat efter finansnetto2 732 tkr
- EBITDA4 042 tkr
- Årets resultat2 057 tkr
- Summa tillgångar30 855 tkr
Vinstmarginal
5,2 %↑ +5,08
Kassalikviditet
75,8 %↑ +13,27
Soliditet
39,2 %↑ +3,8
Antal anställda
14 st13 st
Branschjämförelse
Jämfört med 10 250 andra bolag i jordbruk och jakt samt service i anslutning härtill (SNI 01), baserat på respektive bolags senaste bokslut.
| Nyckeltal | Bolaget | Branschmedian | Kommentar |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 65,5 mkr | 1,4 mkr | omsätter 47,6 gånger medianbolaget |
| Vinstmarginal | 5,2 % | 8,3 % | 3,1 procentenheter under medianen |
| Soliditet | 39,2 % | 50 % | lägre andel eget kapital än branschsnittet |
Omsättningen ökade med 16,2 % mot föregående bokslut.
Medianen är mittvärdet i branschen — hälften av bolagen ligger över, hälften under. Jämförelsen bygger på öppna data och tar inte hänsyn till bolagens storlek, ålder eller affärsmodell.
Bokslut & nyckeltal
| Bokslutsperiod | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning (Belopp i 1000) | |||
| Nettoomsättning | 65 500 | 56 372 | 44 089 |
| Övrig omsättning | 1 959 | 1 389 | 777 |
| Omsättning | 67 459 | 57 761 | 44 866 |
| Rörelsekostnader | −64 340 | −54 945 | −46 058 |
| Av- och nedskrivningar | −923 | −953 | −840 |
| Rörelseresultat | 3 119 | 2 816 | −1 192 |
| Finansiella kostnader | −686 | −723 | −502 |
| Resultat efter finansnetto | 2 732 | −645 | −1 463 |
| Resultat före skatt | 2 732 | −645 | −1 463 |
| Skatt på årets resultat | −675 | −681 | – |
| Årets resultat | 2 057 | 36 | −1 463 |
| Balansräkning (Belopp i 1000) | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 195 | 330 | 493 |
| Materiella anläggningstillgångar | 893 | 1 317 | 1 618 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 503 | 12 507 | 11 254 |
| Anläggningstillgångar | 11 592 | 14 153 | 13 364 |
| Varulager | 8 778 | 6 019 | 7 022 |
| Kundfordringar | 6 278 | 4 624 | 3 445 |
| Kassa och bank | 1 935 | 1 146 | 859 |
| Omsättningstillgångar | 19 263 | 14 202 | 15 756 |
| Summa tillgångar | 30 855 | 28 355 | 29 120 |
| Fritt eget kapital | 11 839 | 9 783 | 9 747 |
| Eget kapital | 12 093 | 10 036 | 10 000 |
| Avsättningar | – | – | 0 |
| Långfristiga skulder | 4 937 | 5 242 | 6 291 |
| Leverantörsskulder | 5 668 | 6 484 | 7 599 |
| Kortfristiga skulder | 13 825 | 13 077 | 12 829 |
| Summa eget kapital och skulder | 30 855 | 28 355 | 29 120 |
| Nyckeltal | |||
| Vinstmarginal i % | 5,2 | 0,1 | −2,2 |
| Kassalikviditet i % | 75,8 | 62,6 | 68,1 |
| Soliditet i % | 39,2 | 35,4 | 34,3 |
| Avkastning på eget kapital i % | 22,6 | −6,4 | −14,6 |
| Avkastning på totalt kapital i % | 11,1 | 0,3 | −3,3 |
| EBITDA (i 1000) | 4 042 | 3 769 | −352 |
| Anställda (medel) | 14 | 13 | 13 |
| Personalkostnad per anställd (i 1000) | 722 | 617 | 595 |
Belopp i tkr · Källa: digital årsredovisning (Bolagsverket, iXBRL)
Historik
1 ändringarGatuadress
Hauptvägen 21Hauptvägen 21
Registerändringar som fångats sedan augusti 2026 · Källa: Bolagsverket, SCB