Aktiebolag556372-1363· VarbergAktivt
Lunar Aktiebolag
Omsättning
18 958tkr
EBITDA
2 765tkr
Marginal
6,9%
Anställda
11st
Verksamhet
Bolaget skall idka tillverkning och försäljning av laserutrustning och därmed förenlig verksamhet.
Inga omdömen ännu — bli först att recensera.
Logga in för att recenseraSNI-koder
1 stBolagsöversikt
Omsättning Resultat efter finansnetto
Klicka på ett år för att växla bokslut
Bokslut 2025-12
- Omsättning20 498 tkr
- Resultat efter finansnetto1 030 tkr
- EBITDA2 765 tkr
- Årets resultat712 tkr
- Summa tillgångar20 287 tkr
Vinstmarginal
6,9 %↓ −0,79
Kassalikviditet
221,9 %↓ −39,38
Soliditet
49,9 %↓ −4,5
Antal anställda
11 st11 st
Branschjämförelse
Jämfört med 59 131 andra bolag i specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43), baserat på respektive bolags senaste bokslut.
| Nyckeltal | Bolaget | Branschmedian | Kommentar |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 19 mkr | 1,9 mkr | omsätter 9,9 gånger medianbolaget |
| Vinstmarginal | 6,9 % | 6,2 % | i nivå med branschen |
| Soliditet | 49,9 % | 52,8 % | normal kapitalstyrka för branschen |
Omsättningen minskade med 12,5 % mot föregående bokslut.
Medianen är mittvärdet i branschen — hälften av bolagen ligger över, hälften under. Jämförelsen bygger på öppna data och tar inte hänsyn till bolagens storlek, ålder eller affärsmodell.
Bokslut & nyckeltal
| Bokslutsperiod | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning (Belopp i 1000) | |||
| Nettoomsättning | 18 958 | 21 663 | 23 617 |
| Övrig omsättning | 1 540 | 1 375 | 586 |
| Omsättning | 20 498 | 23 038 | 24 203 |
| Rörelsekostnader | −19 205 | −21 465 | −24 668 |
| Av- och nedskrivningar | −1 472 | −1 698 | −1 975 |
| Rörelseresultat | 1 293 | 1 573 | −466 |
| Finansiella intäkter | 17 | 94 | 83 |
| Finansiella kostnader | −281 | −238 | −291 |
| Resultat efter finansnetto | 1 030 | 1 430 | −673 |
| Resultat före skatt | 910 | 1 130 | 77 |
| Skatt på årets resultat | −198 | −248 | −29 |
| Årets resultat | 712 | 881 | 48 |
| Balansräkning (Belopp i 1000) | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 10 205 | 5 551 | 6 471 |
| Anläggningstillgångar | 10 205 | 5 551 | 6 471 |
| Kundfordringar | 2 186 | 2 639 | 2 254 |
| Kassa och bank | 6 900 | 7 771 | 7 169 |
| Omsättningstillgångar | 10 082 | 11 574 | 10 866 |
| Summa tillgångar | 20 287 | 17 125 | 17 337 |
| Fritt eget kapital | 6 267 | 5 555 | 4 674 |
| Eget kapital | 6 377 | 5 665 | 4 784 |
| Obeskattade reserver | 4 760 | 4 640 | 4 340 |
| Långfristiga skulder | 4 606 | 2 390 | 2 696 |
| Leverantörsskulder | 627 | 710 | 1 068 |
| Kortfristiga skulder | 4 544 | 4 430 | 5 518 |
| Summa eget kapital och skulder | 20 287 | 17 125 | 17 337 |
| Nyckeltal | |||
| Vinstmarginal i % | 6,9 | 7,7 | −1,6 |
| Kassalikviditet i % | 221,9 | 261,3 | 196,9 |
| Soliditet i % | 49,9 | 54,4 | 47,3 |
| Avkastning på eget kapital i % | 10,2 | 15,4 | −8,2 |
| Avkastning på totalt kapital i % | 6,5 | 9,7 | −2,2 |
| EBITDA (i 1000) | 2 765 | 3 271 | 1 509 |
| Anställda (medel) | 11 | 11 | 11 |
| Personalkostnad per anställd (i 1000) | 703 | 694 | 676 |
Belopp i tkr · Källa: digital årsredovisning (Bolagsverket, iXBRL)
Historik
3 ändringarFöretagsnamn
LUNAR AktiebolagLunar Aktiebolag
c/o-adress
Gunilla StahreGunilla Stahre
Gatuadress
Södra vägen 42 ASödra Vägen 42 A
Registerändringar som fångats sedan augusti 2026 · Källa: Bolagsverket, SCB