Heartrunner Sweden AB
Verksamhet
Bolaget ska, själv eller genom dotterbolag, bedriva medicinskt konsultarbete, telemedicinska tjänster, och handel med ut- veckling av telemedicinsk utrustning. Bolaget ska äga och förvalta, köpa och sälja värdepapper och fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
SNI-koder
1 stBolagsöversikt
Klicka på ett år för att växla bokslut
Bokslut 2025-12
- Omsättning17 056 tkr
- Resultat efter finansnetto4 544 tkr
- EBITDA4 951 tkr
- Årets resultat3 568 tkr
- Summa tillgångar9 167 tkr
Branschjämförelse
Jämfört med 24 121 andra bolag i hälso- och sjukvård (SNI 86), baserat på respektive bolags senaste bokslut.
| Nyckeltal | Bolaget | Branschmedian | Kommentar |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 17 mkr | 650 tkr | omsätter 26,2 gånger medianbolaget |
| Vinstmarginal | 27,1 % | 21 % | 6,1 procentenheter bättre än medianen |
| Soliditet | 62,5 % | 73,9 % | lägre andel eget kapital än branschsnittet |
Omsättningen ökade med 2,8 % mot föregående bokslut.
Medianen är mittvärdet i branschen — hälften av bolagen ligger över, hälften under. Jämförelsen bygger på öppna data och tar inte hänsyn till bolagens storlek, ålder eller affärsmodell.
Bokslut & nyckeltal
| Bokslutsperiod | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning (Belopp i 1000) | |||
| Nettoomsättning | 17 049 | 16 586 | 13 141 |
| Övrig omsättning | 6 | 2 | 687 |
| Omsättning | 17 056 | 16 587 | 13 828 |
| Rörelsekostnader | −12 434 | −12 231 | −10 301 |
| Av- och nedskrivningar | −330 | −330 | −330 |
| Rörelseresultat | 4 621 | 4 356 | 3 527 |
| Finansiella kostnader | −82 | −0 | −4 |
| Resultat efter finansnetto | 4 544 | 4 580 | 3 704 |
| Resultat före skatt | 4 544 | 120 | 164 |
| Skatt på årets resultat | −976 | −51 | −60 |
| Årets resultat | 3 568 | 69 | 104 |
| Balansräkning (Belopp i 1000) | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 130 | 432 | 762 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 1 900 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 130 | 2 332 | 762 |
| Kundfordringar | 497 | 975 | 858 |
| Kassa och bank | 6 290 | 1 852 | 6 054 |
| Omsättningstillgångar | 8 037 | 4 617 | 8 513 |
| Summa tillgångar | 9 167 | 6 949 | 9 275 |
| Fritt eget kapital | 4 477 | 909 | 960 |
| Eget kapital | 4 959 | 1 391 | 1 772 |
| Obeskattade reserver | 980 | 980 | 980 |
| Leverantörsskulder | 1 374 | 1 659 | 1 493 |
| Kortfristiga skulder | 3 228 | 4 578 | 6 523 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 167 | 6 949 | 9 275 |
| Nyckeltal | |||
| Vinstmarginal i % | 27,1 | 27,6 | 28,2 |
| Kassalikviditet i % | 249,0 | 100,8 | 130,5 |
| Soliditet i % | 62,5 | 31,1 | 27,4 |
| Avkastning på eget kapital i % | 79,3 | 211,9 | 145,7 |
| Avkastning på totalt kapital i % | 50,5 | 65,9 | 40,0 |
| EBITDA (i 1000) | 4 951 | 4 686 | 3 857 |
| Anställda (medel) | 3 | 3 | 3 |
| Personalkostnad per anställd (i 1000) | 1 011 | 850 | 587 |
Belopp i tkr · Källa: digital årsredovisning (Bolagsverket, iXBRL)
Historik
3 ändringarRegisterändringar som fångats sedan augusti 2026 · Källa: Bolagsverket, SCB