Aktiebolag559324-1234· VästeråsAktivt
Best Meat Swe AB
Omsättning
54 038tkr
EBITDA
1 735tkr
Marginal
3,1%
Anställda
4st
Verksamhet
Bolaget ska bedriva handel med kött
Inga omdömen ännu — bli först att recensera.
Logga in för att recenseraSNI-koder
1 stBolagsöversikt
Omsättning Resultat efter finansnetto
Klicka på ett år för att växla bokslut
Bokslut 2025-12
- Omsättning54 300 tkr
- Resultat efter finansnetto1 647 tkr
- EBITDA1 735 tkr
- Årets resultat986 tkr
- Summa tillgångar5 995 tkr
Vinstmarginal
3,1 %↓ −1,51
Kassalikviditet
150,8 %↑ +32,91
Soliditet
35,5 %↑ +15,84
Antal anställda
4 st3 st
Branschjämförelse
Jämfört med 49 362 andra bolag i detaljhandel med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak (SNI 47), baserat på respektive bolags senaste bokslut.
| Nyckeltal | Bolaget | Branschmedian | Kommentar |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 54 mkr | 1,6 mkr | omsätter 34,5 gånger medianbolaget |
| Vinstmarginal | 3,1 % | 2,5 % | 0,6 procentenheter bättre än medianen |
| Soliditet | 35,5 % | 50,1 % | lägre andel eget kapital än branschsnittet |
Omsättningen ökade med 141,1 % mot föregående bokslut.
Medianen är mittvärdet i branschen — hälften av bolagen ligger över, hälften under. Jämförelsen bygger på öppna data och tar inte hänsyn till bolagens storlek, ålder eller affärsmodell.
Bokslut & nyckeltal
| Bokslutsperiod | 2025-12 | 2024-12 |
|---|---|---|
| Resultaträkning (Belopp i 1000) | ||
| Nettoomsättning | 54 038 | 22 414 |
| Övrig omsättning | 262 | 261 |
| Omsättning | 54 300 | 22 675 |
| Rörelsekostnader | −52 632 | −21 645 |
| Av- och nedskrivningar | −67 | −27 |
| Rörelseresultat | 1 668 | 1 030 |
| Finansiella kostnader | −21 | −9 |
| Resultat efter finansnetto | 1 647 | 1 021 |
| Resultat före skatt | 1 247 | 1 021 |
| Skatt på årets resultat | −261 | −213 |
| Årets resultat | 986 | 808 |
| Balansräkning (Belopp i 1000) | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 296 | 268 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 58 | 58 |
| Anläggningstillgångar | 354 | 325 |
| Kundfordringar | 3 920 | 2 540 |
| Kassa och bank | 1 420 | 795 |
| Omsättningstillgångar | 5 641 | 3 879 |
| Summa tillgångar | 5 995 | 4 204 |
| Fritt eget kapital | 1 786 | 800 |
| Eget kapital | 1 811 | 825 |
| Obeskattade reserver | 400 | – |
| Långfristiga skulder | 43 | 89 |
| Leverantörsskulder | 982 | 509 |
| Kortfristiga skulder | 3 740 | 3 290 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 995 | 4 204 |
| Nyckeltal | ||
| Vinstmarginal i % | 3,1 | 4,6 |
| Kassalikviditet i % | 150,8 | 117,9 |
| Soliditet i % | 35,5 | 19,6 |
| Avkastning på eget kapital i % | 77,5 | 123,8 |
| Avkastning på totalt kapital i % | 27,8 | 24,5 |
| EBITDA (i 1000) | 1 735 | 1 056 |
| Anställda (medel) | 4 | 3 |
| Personalkostnad per anställd (i 1000) | 357 | 139 |
Belopp i tkr · Källa: digital årsredovisning (Bolagsverket, iXBRL)
Historik
2 ändringarc/o-adress
Nihad OmarNihad Omar
Gatuadress
Ödhumlagatan 15Ödhumlagatan 15
Registerändringar som fångats sedan augusti 2026 · Källa: Bolagsverket, SCB