Alta Costa AB
Verksamhet
Företaget skall bedriva konsult- och utbildningsverksamhet inom områdena medicin, särskilt infektionsmedicin, smittskydd och antibiotikaresistens, samt näringsverksamhet inom turism-, friluftslivs- och motionsbranschen, med särskild inriktning på främjande av turism till Höga Kusten. Verksamheten kan bedrivas såväl i Sverige som utomlands.
SNI-koder
3 stBolagsöversikt
Klicka på ett år för att växla bokslut
Bokslut 2025-08
- Omsättning163 tkr
- Resultat efter finansnetto−84 tkr
- EBITDA−42 tkr
- Årets resultat−84 tkr
- Summa tillgångar439 tkr
Branschjämförelse
Jämfört med 62 291 andra bolag i verksamheter som utövas av huvudkontor; konsulttjänster till företag (SNI 70), baserat på respektive bolags senaste bokslut.
| Nyckeltal | Bolaget | Branschmedian | Kommentar |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 163 tkr | 697 tkr | mindre än hälften av branschens medianbolag |
| Vinstmarginal | −51,5 % | 17,6 % | 69,2 procentenheter under medianen |
| Soliditet | 57,5 % | 73,2 % | lägre andel eget kapital än branschsnittet |
Omsättningen ökade med 8,7 % mot föregående bokslut.
Medianen är mittvärdet i branschen — hälften av bolagen ligger över, hälften under. Jämförelsen bygger på öppna data och tar inte hänsyn till bolagens storlek, ålder eller affärsmodell.
Bokslut & nyckeltal
| Bokslutsperiod | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|
| Resultaträkning (Belopp i 1000) | ||
| Nettoomsättning | 163 | 150 |
| Omsättning | 163 | 150 |
| Rörelsekostnader | −248 | −398 |
| Av- och nedskrivningar | −43 | −32 |
| Rörelseresultat | −85 | −248 |
| Finansiella intäkter | 1 | 0 |
| Finansiella kostnader | 0 | −3 |
| Resultat efter finansnetto | −84 | −252 |
| Resultat före skatt | −84 | −252 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 |
| Årets resultat | −84 | −252 |
| Balansräkning (Belopp i 1000) | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 217 | 173 |
| Anläggningstillgångar | 217 | 173 |
| Kundfordringar | 3 | 5 |
| Kassa och bank | 146 | 124 |
| Omsättningstillgångar | 222 | 207 |
| Summa tillgångar | 439 | 380 |
| Fritt eget kapital | 152 | 237 |
| Eget kapital | 252 | 337 |
| Leverantörsskulder | 0 | 10 |
| Kortfristiga skulder | 187 | 44 |
| Summa eget kapital och skulder | 439 | 380 |
| Nyckeltal | ||
| Vinstmarginal i % | −51,5 | −165,8 |
| Kassalikviditet i % | 118,8 | 474,2 |
| Soliditet i % | 57,5 | 88,5 |
| Avkastning på eget kapital i % | −33,3 | −74,9 |
| Avkastning på totalt kapital i % | −19,1 | −65,4 |
| EBITDA (i 1000) | −42 | −216 |
| Anställda (medel) | – | – |
| Personalkostnad per anställd (i 1000) | – | – |
Belopp i tkr · Källa: digital årsredovisning (Bolagsverket, iXBRL)
Historik
2 ändringarRegisterändringar som fångats sedan augusti 2026 · Källa: Bolagsverket, SCB